Ablak: A képernyőnek azt a részét nevezzük ablaknak, amelyben programok és folyamatok futhatnak. Egyszerre több ablakot is meg tudunk nyitni, mindegyikben más-más folyamat vagy program futhat. Az egyik ablakban megnyithatjuk például a levelező fiókunkat, egy másikban a Facebook fiókunkat, a harmadikban megnyithatunk egy mappát a gépünkön, stb. Az ablakokat be tudjuk zárni, át tudjuk helyezni máshová, és a méretüket is tudjuk változtatni.
Címsor: Az ablakok tetején található vízszintes sáv, ebben olvasható az ablak neve. Tartalmazza a Teljes méret, a Kis méret és a Bezárás gombokat, esetleg a súgóhoz tartozó ? (kérdőjel) gombot, illetve néha a program ikonját is.
Asztal: A számítógép képernyőjén lévő munkaterület, amelyen az ablakok, ikonok, menük és párbeszédpanelek meg tudnak jelenni. A “monitor keretein belüli” rész, amikor még semmilyen program nincs megnyitva.
Tálca: Az asztal alján megtalálható vékony sáv, ami megjeleníti a megnyitott programokat, fájlokat, és a háttérben futó folyamatokat is. Áthelyezhető felülre vagy bármelyik oldalra is.
Fájl: Fájlnak nevezünk minden olyan dokumentumot, programot, ami adatokat tartalmaz és tárol. A Fájl típusától függ, hogy milyen programmal nyitható meg. A Fájl típusát a neve végén, egy pont után található 3 vagy 4 betű alapján tudjuk beazonosítani – ezt nevezzük a fájlnév kiterjesztésének. A leggyakrabban ezekkel a fájlkiterjesztésekkel fogsz találkozni, minimálisan ezeknek az ismeretére lesz szükséged:
.txt .doc .docx .rtf .pdf : ezek szöveg típusú fájlokat jelölnek (pl.: hirek.docx)
.bmp .jpeg (.jpg) .tif (.tiff) .gif .png : ezek kép típusú fájlokat jelölnek (pl.: monalisa.jpeg)
.avi .mp4 .wmv : ezek videó fájlokat jelölnek (pl.: tvtorna.mp4)
.mid .mp3 .wma : ezek hang típusú fájlokat jelölnek (pl.: trombitahang.mp3)
.xls .xlsx : ezek táblázat típusú fájlokat jelölnek (pl.: adatok.xlsx)
.ppt .pptx .pps : ezek prezentáció típusú fájlokat jelölnek (pl.: bemutato.ppt)
.rar .zip : ezek tömörített fájlokat jelölnek (pl.: csaladifotok.zip)
Ikon: Egy megjelenítő kis kép, ami adatállományt vagy fájlt, könyvtárat, alkalmazást, eszközt jelképezhet a képernyőn.
Link: Utaló, mutató, kapocs, ugrópont – ami egy másik szövegrészre vagy másik weboldalra hivatkozik. Leggyakrabban az interneten fogsz vele találkozni, ahol a link egy weboldalra, esetleg egy weboldalra feltöltött fájlra mutat, oda visz el, ha rákattintasz. Általában eltérő színnel, vagy aláhúzással jelzik szövegen belül. Az internetes linkek http://…. vagy https://… formában kezdődnek.
Mappa: A dossziékhoz és polcokhoz tudnám hasonlítani a számítógép mapparendszerét. Mappák segítségével tehetjük könnyen áttekinthetővé az adatainkat. A mappában levő fájlok (és/vagy almappák) számos módon csoportosíthatóak, sorba rendezhetőek: például név, létrehozás/módosítás dátuma, fájlkiterjesztés, méret stb. szerint. A mappákat és a benne lévő fájlokat kis ikonok jelzik, amik mind egy-egy típusra utalnak.
Az előbb felsorolt alapfogalmakat megmutatom egy rövid kis videóban is.